Australia tour

FIRST INTERNATIONAL COMPETITION

YOUNG PIANISTS “STAGE TO MASTERRY”

March 25 – 31, 1995

CATEGORY “A” / Category "A":

1 premium / premium – VASILIEVA Yana, Russia / VASILJEVA Jana, Russia

Australia tour

2 premium / premium – Polina BOGDANOVA, Russia / BOGDANOVA Polina, Russia

2 premium / premium – KULTYSHEV Miroslav, Russia / KULTYSHEV Miroslav, Russia

3 premium / premium – ERTE Natalia, Russia / ERTE Natalja, Russia

CATEGORY “B” / Category "B"

1 premium / premium – Alexander Mutuzkin, Russia / MUTUZKIN Alexander, Russia

2nd prize / premium – Alexandra MEShcherYAKOVA, Russia / MESHCHERYAKOVA Alexandra, Russia

3 premium / premium – Nikolai BOGDANOV, Ukraine / BOGDANOV Nikolai, Ukraine

3 premium / premium – GRASSO Eliana, Italy / GRASSO Eliane, Italy

SECOND INTERNATIONAL COMPETITION

YOUNG PIANISTS “STAGE TO MASTERRY”

March 24 – 31, 1997

CATEGORY “A” / Category "A"

2 premium / premium – Vladimir Rumyantsev, Russia / RUMYANTSEV Vladimir, Russia

2 premium / premium – Alexander LUBYANTSEV, Russia / LUBYANTSEV Alexander, Russia

3rd prize / premium – Evgeniya ZVIGUNOVA, Russia / ZVIGUNOVA Evgeniya, Russia

CATEGORY “B” / Category "B"

1 premium / premium – BASUKINSKIY Sergey, Russia / BASUKINSKIY Sergey, Russia

1 premium / premium – Alexander KULIKOV, Moldova / KULIKOV Alexander, Moldova

3 premium / premium – Semenov Anton, Russia / SEMENOV Anton, Russia

THIRD INTERNATIONAL COMPETITION

YOUNG PIANISTS “STAGE TO MASTERRY”

March 27 – 31, 2000

CATEGORY “A” / Category "A"

2 premium / premium – Maria BELYAEVA, Russia / BELYAEVA Maria, Russia

2 premium / premium – SHISHKIN Dmitry, Russia / SHISHKIN Dmitry, Russia

3 premium / premium – Philip SOLOMONIK, Israel / SOLOMONIK Philippe, Israel

CATEGORY “B” / Category "B"

1 premium / premium – Elena Lebedeva, Russia / LEBEDEVA Elena, Russia

1 premium / premium – Anna SENGER, Israel / SENGER Anna, Israel

2 premium / premium – SALIHOVA Kristina, Russia / SALIHOVA Kristina, Russia

2 premium / premium – CAI Yunfeng, China / TSAI Unfen, China

3 premium / premium – WANG Jue, China / VAN Tsue, China

FOURTH INTERNATIONAL COMPETITION

YOUNG PIANISTS “STAGE TO MASTERRY”

June 3 – 10, 2002

CATEGORY “A” / Category "A"

1 premium / premium – Genushas Lukas, Russia / GENUSHAS Lukas, Russia

2 premium / premium – SAN Jao, China / SAN Zhao, China

3 premium / premium – CATADA Airi, Japan / KATADA Airy, Japan

CATEGORY “B” / Category "B"

1 premium / premium – Alexander LUBYANTSEV, Russia / LUBYANTSEV Alexander, Russia

1 premium / premium – SAN Jaui, China / SAN Zhaui, China

2 premium / premium – Andrey BARANENKO, Russia / BARANENKO Andrey, Russia

3 premium / premium – CHAIDZE George, Russia / CHAIDZE George, Russia

3 premium / premium – Andrey KOROBEINIKOV, Russia / KOROBEYNIKOV Andrey, Russia

FIFTH INTERNATIONAL COMPETITION

YOUNG PIANISTS “STAGE TO MASTERRY”

June 3 – 10, 2005

CATEGORY “A” / Category "A"

1 premium / premium – HUANG Nan Song, China / HUANG Nan Song, China

2 premium / premium – Andrey SHICHKO, Belarus / SHICHKO Andrey, Belarus

3 premium / premium – UKRAINIAN Elizaveta, Russia / UKRAINSKAYA Elisaveta, Russia

CATEGORY “B” / Category "B"

1 premium / premium – WANG Chun, China / VANG Chun, China

2 premium / premium – UTS Jan, Estonia / OTS Jan, Estonia

SIXTH INTERNATIONAL COMPETITION

YOUNG PIANISTS “STAGE TO MASTERRY”

June 1 – 8, 2007

CATEGORY “A” / Category "A":

1 premium / premium – DAN Ika, Japan / DAN Aika, Japan

2 premium / premium – BASHNYAK Vera, Russia / BASHNYAK Vera, Russia

3 premium / premium – Sladek Jakub, Czech Republic / Sladek Jakub, Czechia

3 premium / premium – ZENAISHVILI Amiran, Russia / ZENAISHVILI Amiran, Russia

CATEGORY “B” / Category "B"

1 premium / premium – DUPRE Frank Pierre, Germany / DUPRE Frank Pierre, Germany

1 premium / premium – KOSIUBAN Julia, Poland / KOCIUBAN Julia, Poland

2 premium / premium – NIKIFOROV Osip, Russia / NIKIFOROV Osip, Russia

2 premium / premium – CHEN John, China / CHEN John, China

3rd prize / premium – Oleg Khudyakov, Russia / KHUDIAKOV Oleg, Russia

THE SEVENTH INTERNATIONAL COMPETITION

YOUNG PIANISTS “STAGE TO MASTERRY”

June 4 – 11, 2009

Grand Prix – Andrey SHICHKO Belarus / SHICHKO Andrey (Belarus)

CATEGORY “A” / Category "A":

1 premium / premium – LI Jung, China / LI YING, China

2 premium / premium – GIOVANNINI Jacopo, Italy / GIOVANNINI Jacopo, Italy

3 premium / premium – Arseny MUN, Russia / MUN Arseny, Russia

CATEGORY “B” / Category "B"

1 premium / premium – not awarded

2 premium / premium – SUN Yutong, China / SAN Yutong, China

2 premium / premium – PAN Yucheng, China / PAN Yicheng, China

3 premium / premium – not awarded

CATEGORY “C” / Category "WITH"

1 premium / premium – not awarded

2 premium / premium – Pavel STRUTOVSKY, Russia / STRUTOVSKY Pavel, Russia

3 premium / premium – LI Jiale, China / LI Jiale, China

THE EIGHTH INTERNATIONAL COMPETITION

YOUNG PIANISTS “STAGE TO MASTERRY”

June 2 – 9, 2011

CATEGORY “A” / Category "A":

1 premium / premium – CHEN Xuehong, China / CHEN Huehong, China

2 premium / premium – not awarded

3rd prize / premium – KURILKO Ekaterina, Ukraine / KURILKO Ekaterina, Ukraine

NIKOLIN Galina, Serbia / NIKOLIN Galina, Serbia

CATEGORY “B” / Category "B"

1 premium / premium – not awarded

2 premium / premium – KUTUZOV Alexander, Russia / KUTUZOV Alexander, Russia

3 premium / premium – Nehring Simon, Poland / NEHRING Simon, Poland

CATEGORY “C” / Category "WITH"

1 premium / premium – not awarded

2 premium / premium – Andrey DENISENKO, Russia / DENISENKO Andrey, Russia

2 premium / premium – LIN Kuan-Ting, China (Taiwan) / LIN Kuan-Ting, China (Taiwan)

3 premium / premium – not awarded

NINTH INTERNATIONAL COMPETITION

YOUNG PIANISTS “STAGE TO MASTERRY”

June 3 – 10, 2013

CATEGORY “A” / Category "A":

1 premium / premium – Chen Yuh, China / Qian Yuhe, China

2 premium / premium – not awarded

3 premium / premium – Li Lucia, Australia / Li Lucia, Australia

CATEGORY “B” / Category "B"

1 premium / premium – not awarded

2 premium / premium – Alex Kanke, Ukraine / Kanke Alexey, Ukrain

3 premium / premium – Mun Arseniy, Russia / Mun Arseniy, Russia

CATEGORY “C” / Category "WITH"

1 premium / premium – Ivovic Nenad, Serbia / Ivović Nenad, Serbia

2 premium / premium – not awarded

3 premium / premium – Navarro Mora Maria Daniela, Costa Rica /

Navarro Mora Maria Daniela, Costa-Rica

10th INTERNATIONAL COMPETITION

YOUNG PIANISTS “STAGE TO MASTERRY”

June 3 – 10, 2015

CATEGORY “A” / Category "A":

1 premium / premium – Fang Zeng Yue (China) / Fan Zengyue (China)

2 premium / premium – Liao Tinghong (China) / Liao Tinghong (China)

3 premium / premium – not awarded / 3rd prize is not awarded

CATEGORY “B” / Category "B"

1 prize / premium – not awarded / 1st prize is not awarded

2 prize / premium – not awarded / 1st prize is not awarded

3rd prize / premium – Burzanitsa Nikita (Ukraine) / Burzanitsa Nikita (Ukraine)

Kambarov Mikhail (Russia) / Kambarov Michael (Russia)

CATEGORY “C” / Category "WITH"

1 prize / premium – not awarded / 1st prize is not awarded

2 premium / premium – Kromer Maximilian Karl (Austria) / Kromer Maximilian Karl (Austria)

Yashkin Anton (Russia) / Yashkin Anton (Russia)

3 premium / premium – not awarded / 3rd prize is not awarded

EMCY Special Prize – Kambarov Mikhail (Russia) / Kambarov Michael (Russia)

ELEVENTH INTERNATIONAL COMPETITION

YOUNG PIANISTS “STAGE TO MASTERRY”

June 2–9, 2017

CATEGORY “A” / Category "A":

1 premium / premium – Bellep Emil (Austria) / Weller Emil (Austria)

2 premium / premium – Starovoytov Timofey (Russia) / Starovoitov Timofe (Russia)

3 premium / premium – Voronina Sofia (Russia) / Voronina Sophia (Russia) – Lin Jiahong (Canada) / Lin Jiahong (Canada)

CATEGORY “B” / Category "B"

1 premium / premium – Malinin Valentin (Russia) / Malinin Valentin (Russia)

2 premium / premium – Atroshchenko Kirill (Belarus) / Atroschenko Kirill (Belarus)

3 premium / premium – Ma Leroy (Australia) / Ma Leroy (Australia)

CATEGORY “C” / Category "WITH"

1 premium / premium – Burki Simon (Switzerland) / Buerki Simon (Switzeland)

2 premium / premium – Abdul Calvin (Australia) / Abdiel Calvin (Australia)

3 premium / premium – Ramankulov Osmon (Russia) / Ramankulov Osmon (Russia)

EMCY Special Prize – Chang Jooyoung (South Korea)

Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply